[ad_1]
Vad har myggor och bitcoin gemensamt? Tja, egentligen ingenting, även om det finns ett företag som heter Spartan Mosquito – utformat för att döda och kontrollera befolkningen i de otäcka små blodsugarna – som bara accepterade sin första bitcoinbetalning. Nu ser det ut som det är på jakt efter att acceptera bitcoin och flera andra kryptovalutor för alla dess produkter och tjänster i framtiden.
Spartansk mygga accepterar BTC
Kryptovärlden skapas med valutor som ursprungligen utformades för att fungera som betalningsmetoder. Medan de har stött på som solida spekulativa verktyg eller till och med säkringsverktyg under de senaste 12 åren har deras resor mot toppen av betalningsstegen varit relativt långsamma, till stor del på grund av deras volatilitet. Bitcoin, till exempel, upplever nu en av sina hårdaste volatilitetsformer någonsin, och har nyligen fallit från cirka 64 000 dollar per enhet ner till ungefär 34 000 dollar i skrivande stund.
Hur som helst har denna volatilitet hindrat bitcoin och dess kryptokusiner från att tas på allvar av de flesta återförsäljare, som ofta har sagt “nej” när det gäller att acceptera betalningar i digital valuta för varor och tjänster. Det ser dock ut som om Spartan Mosquito gör allt för att ändra denna berättelse. Företaget har presenterat sitt nya “Serve the Underserved” -program, som främst är inriktat på att avlägsna alla handelshinder med regioner i världen som potentiellt kan dra nytta av vad det tillhandahåller, i detta fall skadedjursskydd.
Närhelst vi tänker på ett dödligt djur eller en varelse, föreställer vi oss ofta hajar, lejon och andra stora rovdjur som är kända för sin förmåga att ta ner större byte eller äta en människa i en bit. Vi kan dock glömma bort hur många dödsfall myggor kan vara ansvariga för. Även om de kanske inte har ett lejonstorlek eller käftar, sprider de sjukdomar som ingen annan insekt och kan vara förödande för människor – särskilt för dem i utvecklings- eller fattigdomsområden.
Spartan Mosquito vill förändra allt detta och vill tillåta bitcoinbetalningar bland icke-bankerade länder så att de kan få tillgång till de bugdödningsmetoder som företaget använder för att skydda människor.
Ge människor en chans att leva
Jeremy Hirsch – företagets grundare och ordförande – uttalade i en intervju:
Vi håller äntligen på att stänga ögonen på de obankrade ekonomierna som kämpar med de förödande effekterna av myggor från Afrika till Asien. Som företag fokuserar de flesta av våra ansträngningar på Culex quinquefasciatus (den sydliga husmyggan), Aedes aegypti (myggan med gula febern), Anopheles quadrimaculatus och anopheles gambiae (den viktigaste malariavektorn i Afrika söder om Sahara). Det finns många delar av världen som kämpar med Anopheles gambiae nästan lika mycket som de kämpar med pålitlig kommersiell bankinfrastruktur. Det är oansvarigt för oss att bara ha effektiv teknik i USA. Dessa tekniker måste nå de mest behövande över hela världen.
Source link